About Us

 

Formed in 1946 the GSA held our first Championship show in 1970. From a founding core of 16, the GSA continues to grow and currently has members from all around the globe.

Interested?

 

For more information on membership of the GSA please contact one of our committee members or use the email link the contacts page

© 2019 by The Gordon Setter Association (GSA)

JUDGES AND DATES FOR 2019

                                 (DATES SUBJECT TO POSSIBLE CHANGE BY THE KC)

MANCHESTER

CRUFTS          

SCOTTISH BREEDS  

WELKS

BIRMINGHAM

SKC

BATH

SOUTHERN COUNTIES

THREE COUNTIES

BORDER UNION

BLACKPOOL

WINDSOR

EAST OF ENGLAND

LEEDS

PAIGNTON

NATIONAL GUNDOG

BOURNEMOUTH

WKS

SKC

CITY OF BIRMINGHAM

RICHMOND

DARLINGTON

DRIFFIELD

SOUTH WALES

SETTER & POINTER

GUNDOG BREEDS OF SCOTLAND

LKA

GSA CH SH

 

GSA OPEN

BGSC CH SH

BGSC OPEN

GSC OF S CH

GSC OF S OPEN

CRUFTS 2020

DR R SUCHETT-KAY

MRS Y SLAUGHTER

MRS M COWE

MR E EVANS

MRS L BAIN

MRS L JAMIESON

MR M ARMSTRONG

MRS H TYE

MS M HALLIDAY

MR S RHODES

MRS P HOLLINGS

MRS L KING*

MRS D HAMMOND

MR R BOTT

MRS N ACKERLEY-KEMP

MRS C GILL

MRS A MAPPIN

MR J THIRWELL

MR P UPTON

MRS K SWERYDA

MR F WHYTE

MRS S BUNTING

MR J H RICHARDSON*

MRS M WADDELL*

MRS D M WHITWORTH

MRS J NESS

MISS S TYE

DR M IVALDI (DOGS)

MRS S BATEMAN (BITCHES)

MRS C CLARKE

MRS E JOSEPH**

MRS A BACKLER

MRS R FREW

MR D ALCORN

MRS B SCOUGALL

19TH JANUARY

7TH MARCH

30TH MARCH

26TH  APRIL

12TH MAY

17TH MAY

24TH MAY

2ND JUNE

9TH JUNE

15TH JUNE

22ND JUNE

29TH JUNE

7TH JULY

28TH JULY

3RD AUGUST

4TH AUGUST

11TH AUGUST

18TH AUGUST

25TH AUGUST

1ST SEPTEMBER

8TH SEPTEMBER

15TH SEPTEMBER

20TH SEPTEMBER

11TH OCTOBER

2ND NOVEMBER

9TH NOVEMBER

14TH DECEMBER

13TH APRIL

 

14TH JULY

5TH OCTOBER

1ST JUNE

4TH MAY

10TH NOVEMBER 6TH MARCH 2020

GSA Championship Show 2019

 

13th April 2019, The Kennel Club Building, Stoneleigh Park, nr Coventry, CV8 2LZ

 

Judges : Dr M Ivaldi (Ludstar) - Dogs      Mrs Sue Bateman (Tanquery) - Bitches


Referee : Mrs Cynthia Griffith (Bracora)

 

Best in Show (BIS)                             Sh Ch Amscot Siena Spice JW                                        Miss J Osborn

Reserve Best in Show (RBIS)            Amscot Love Is In The Air JW WW                                   Mrs J Collins-Pitman        

Best Dog (Dog CC)                           Sh Ch Laurelhach Limited Edition at Yohenoak               Mr & Mrs S Robson

Reserve Best Dog (Dog RCC)          Liric Fusilier With Shillay JW ShCM                                  Mr & Mrs I Ford

Best Bitch (Bitch CC)                        Sh Ch Amscot Siena Spice JW                                         Miss J Osborn 

Reserve Best Bitch (Bitch RCC)       Amscot Love Is In The Air JW WW                                    Mrs J Collins-Pitman 

Best Opposite Sex (BOS)                 Sh Ch Laurelhach Limited Edition at Yohenoak                Mr & Mrs S Robson

Best Puppy in Show (BPIS)               Cromasaig Daisy's Choice                                                Mr & Mrs A Macara, Mrs K Macara &

                                                                                                                                                  Mrs L Jamieson

Best Puppy Dog (BPD                      Harbinger's Highland Treasure (IMP CAN)                        Mr & Mrs P Sandiford & Mr A Sutherland

Best Puppy Bitch (BPB)                    Cromasaig Daisy's Choice                                                Mr & Mrs A Macara, Mrs K Macara &

                                                                                                                                                  Mrs L Jamieson

Best Veteran in Show (BVIS)           Sh Ch Laurelhach Limited Edition at Yohenoak                Mr & Mrs S Robson

GSA Open Show 2019

 

14th July 2019 - Bearley Village Hall, Snitterfield Road, Bearley, Stratford upon Avon, Warwickshire, CV37 0SB.

 

Judge : Mrs C Clark (Clohass)

 

Best in Show (BIS)                              Hernwood Neptune Sea                                               Mr & Mrs P Sandiford

Reserve Best in Show (RBIS)             Melview Moving Time JW                                             Mrs L Hall

                                                                                                                                                              

Best Dog (BD)                                    Hernwood Neptune Sea                                               Mr & Mrs P Sandiford         

Reserve Best Dog (RBD)                   Melview Moving Time JW                                              Mrs L Hall

                                                                                                                                             

Best Bitch (BB)                                   Kyuna Believe in Magic by Moonglade JW                   Mr & Mrs Watson & Mr E Roberts 

Reserve Best Bitch (RBB)                  Cairacailie Night of Love With Ordett JW                      Mrs Y Slaughter

Best Opposite Sex (BOS)                   Kyuna Believe in Magic by Moonglade JW                   Mr & Mrs Watson & Mr E Roberts

Best Puppy in Show (BPIS)                Yennadon Barra                                                           Ms M Halliday

Best Puppy Dog (BPD)                      Yennadon Barra                                                           Ms M Halliday

Best Puppy Bitch (BPB)                     Yennadon Gigha                                                          Mrs N Ackerley-Kemp

Best Veteran in Show (BVIS)             Laurelhach Lightning at Glenquin                                 Mr & Mrs P Johnston & Miss N Johnston Opposite Sex Veteran (BOSV)          Yennadon Fortes at Rubymoon                                    Mr & Mrs K Butler

Best Junior (BJ)                                 Melview Phoenix                                                           Mrs L Hall